Informacja dla uczniów i rodziców
dotyczy: przedłożenia obowiązkowych dokumentów oraz szkolenia w zakresie prawa jazdy kat. B
Uczniowie od pierwszego dnia rozpoczęcia zajęć zobowiązani są posiadać komplet dokumentów medycznych, dopuszczających ich do nauki w Technikum Samochodowym oraz w Szkole Branżowej I-ego stopnia. Należą do nich:
- Zaświadczenie lekarskie (dopuszcza do nauki zawodu)
- Orzeczenie lekarskie (dopuszcza do nauki jazdy)
a w przypadku uczniów klas KM (Kierowca Mechanik):
- Orzeczenie psychologiczne (dopuszcza do nauki jazdy na kat. C)
Ponad to, w klasie drugiej uczniowie są zobowiązani dostarczyć do Szkoły:
- numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę)
Wszystkie dokumenty przechowywane są na czas nauki w dokumentacji szkolnej, znajdującej się w sekretariacie szkoły oraz w pokoju nauki jazdy.
Nauka Jazdy
Podstawa programowa kształcenia w zawodach:
- technik elektromobilności
- kierowca mechanik
- lakiernik samochodowy – opinia Rady Pedagogicznej
- mechanik pojazdów samochodowych
- elektromechanik pojazdów samochodowych
przewiduje obowiązkowe uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym kat. B. Zatem warunkiem ukończenia szkoły jest odbycie szkolenia w zakresie uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym kat. B lub posiadanie prawa jazdy kat. B. Zwolnienie z nauki jazdy w szkole jest możliwe jedynie za przedłożeniem uzyskanego już prawa jazdy.* (wzór podania)
Warunkiem rozpoczęcia szkolenia w tym zakresie jest dostarczenie do szkoły – Szkolnego OSK (Ośrodka Szkolenia Kierowców) numeru PKK.
Na przełomie maja/czerwca wychowawca wydaje uczniom oryginał orzeczenia lekarskiego wraz ze szkolnym zaświadczeniem, uprawniającym uzyskanie numeru PKK, a w przypadku uczniów klasy Kierowca Mechanik, także orzeczenie psychologiczne. Odbiór dokumentów musi zostać poświadczony podpisem odbierającego wraz z datą odbioru.
Numer PKK należy wyrobić w Wydziale Komunikacji odpowiedniego Urzędu Dzielnicy lub Miasta. (instrukcja jak uzyskać PKK)
Dokument Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) powinien zostać dostarczony do szkoły do dnia 27 czerwca 2025 r.
W szczególnych sytuacjach, w porozumieniu z wychowawcą klasy, uczeń może dostarczyć dokument po terminie, nie później jednak niż 31.08.2025 r.
Szkolenie teoretyczne kandydatów na kierowców kat. B odbywa się w szkole w klasie drugiej w ramach obowiązkowego przedmiotu Przepisy Ruchu Drogowego.
Po dostarczeniu do szkoły dokumentu PKK i pobraniu go z systemu przez Szkolny OSK uczniowi zostaje założona Karta przeprowadzonych zajęć. Każda godzina zajęć w ramach przedmiotu jest wpisywana do Karty przez nauczyciela.
Liczba godzin zajęć teoretycznych nie może być mniejsza niż:
a) 26 godzin w zakresie prawa jazdy kat. B
b) 4 godziny zajęć teoretycznych i ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych,
Kandydat na kierowcę jest zobowiązany odbyć w sumie 30 godzin zajęć teoretycznych, potwierdzonych wpisami w Karcie przeprowadzonych zajęć.
Uczeń, który nie dostarczył PKK, nie może mieć „zaliczonych” żadnych godzin zajęć realizowanych w ramach przedmiotu na poczet formalnego szkolenia kandydatów na kierowców na kat. B.
Szkoła nie ma możliwości zwolnienia nr PKK w celu odbycia nauki poza szkołą ani prowadzenia dodatkowych zajęć szkolenia kierowców poza przedmiotem Przepisy Ruchu Drogowego.
Po formalnym ukończeniu szkolenia teoretycznego w przewidzianej liczbie godzin, uczeń rozpoczyna szkolenie praktyczne, nie wcześniej jednak niż w klasie 3-iej, które kończy się egzaminem wewnętrznym.
UWAGA! Aby zaliczyć przeszkolenie i uzyskać Świadectwo ukończenia szkoły, nie jest konieczny pozytywny wynik z egzaminu wewnętrznego.
*ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 22 lutego 2019 r.
(Dz. U. 2019 poz. 373):
§ 5.1. Dyrektor technikum i branżowej szkoły I stopnia, prowadzących kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego przewiduje naukę jazdy pojazdem silnikowym, zwalnia z realizacji tych zajęć ucznia, który przedłoży prawo jazdy odpowiedniej kategorii. 2. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki jazdy pojazdem silnikowym w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”, a także numer i kategorię posiadanego przez ucznia prawa jazdy oraz datę wydania uprawnienia.
Art. 23.
3. Szkolenie osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi w formie zajęć szkolnych jest prowadzone dla uczniów (słuchaczy) przez szkołę, jeżeli w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, jest przewidziane przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub szkoła realizuje to szkolenie dla uczniów (słuchaczy) w ramach dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe
Kalendarium
Klasa I |
|
Wrzesień |
rozpoczęcie roku, kierowanie klas I Kierowca Mechanik (KM) na badania psychotechniki** |
Maj |
wydawanie Orzeczeń lekarskich oraz zaświadczeń do PKK uczniom |
Czerwiec |
przedłożenie numeru PKK (pok. 27 lub Sekretariat) |
Klasa II |
|
Cały rok szkolny |
Nauka jazdy - teoria (26 godzin niezbędnych do zaliczenia + 4 godziny Pierwszej Pomocy***) |
Klasa III i kolejne**** |
|
Cały rok szkolny |
Nauka jazdy - praktyka (30 godzin oraz egzamin wewnętrzny teoretyczny niezbędne do zaliczenia) |
Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu wewnętrznego uczeń otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu podstawowego szkolenia dla osób ubiegających się o prawo jazdy oraz swój numer PKK. Zaświadczenie wydaje się w celu przedłożenia w WORDzie.
**Badania psychotechniki są organizowane przez Szkołę
***Pierwsza pomoc jest organizowana przez Szkołę i odbywa się zazwyczaj w drugim półroczu.
****W pierwszej kolejności szkoleni są uczniowie klas III Szkoły Branżowej oraz V Technikum Samochodowego, kończący w danym roku Szkołę. Zazwyczaj klasy Technikum Samochodowego udaje się przeszkolić przed ukończeniem IV klasy.